Jak wybrać łóżko dla dziewczynki
Łóżko dla dziewczynki powinno być wygodne i funkcjonalne oraz pasować do potrzeb dziecka. Ale przecież nie tylko praktyczne aspekty się liczą, bo łóżko dla dziewczynki musi być też piękne i modne. Tylko wówczas młodsze i starsze dziewczynki będą chętnie w nim spać. Jak wybrać idealne łóżko dla dziewczynki i na co zwrócić szczególną uwagę? Przeczytajcie nasz poradnik!
- Łóżko dziecięce powinno być przede wszystkim bezpieczne. Warto zwrócić uwagę na konstrukcję mebla, jakość wykonania oraz materiały użyte do produkcji łózka, zwłaszcza płyty meblowe, farby i lakiery.
- Młodsze dziewczynki uwielbiają białe łóżka oraz łóżka stylizowane na bajkowe klimaty. Białe łóżka dziecięce są też bardzo uniwersalne, bo bez problemu dopasujesz je do większości aranżacji i innych mebli do pokoju dziecięcego w kolorze białym.
- Rozmiar łóżka dla dziewczynki zależy od wieku dziecka. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tuż po wyjściu z etapu łóżeczka kupić dziecku łóżko pełnowymiarowe o długości 200 cm. Większość rodziców wybiera jednak przejściowe łóżko dla dziewczynek w wieku przedszkolnym i szkolnym o długości ok. 160-180 cm.
- Poza łóżkiem ważny jest też odpowiednio dobrany materac, który zapewni komfort snu. Materac możesz kupić osobno lub zdecydować się na łóżko z materacem w komplecie.
- Łóżko dla dziewczynki z pojemnikiem na pościel to bardzo praktyczne rozwiązanie, bo im więcej schowków w pokoju dziecięcym, tym większe szanse na zachowanie porządku.
Jaki rozmiar łóżka dla dziewczynki?
Rozmiar łóżka dla dziewczynki zależy od wieku dziecka, wzrostu, wagi i zachowania podczas snu. Na ogół, większość rodziców wymienia łóżko trzy razy w ciągu całego okresu dziecięco-młodzieżowego. Na początku jest to oczywiście łóżeczko dla niemowlaka. W zależności od rodzaju łóżeczka, dziecko może w nim spać nawet do trzecich urodzin. Później łóżeczko robi się zwyczajnie za małe. Po tym czasie rodzice najczęściej (choć nie zawsze) wybierają przejściowe łóżko z materacem o długości ok. 160-180 cm i szerokości 80-90 cm. Potrzeba zakupu następnego łózka pojawia się, gdy dziewczynka przestaje mieścić się w łóżku przejściowym, a dzieje się to na ogół około 10 roku życia. Wówczas możemy kupić już pełnowymiarowe, piękne łóżko dla dziewczynki, czyli takie pod materac o długości 200 cm. A co z szerokością? To jest już kwestia indywidualna, na którą składają się potrzeby dziecka i wielkość pokoju dziecięcego. Najbardziej komfortowe łóżko to takie o szerokości 120 cm, ale gdy w pokoju brakuje miejsca, sprawdzi się również łóżko z materacem o szerokości 90 cm.
Jaki kolor łóżka dla dziewczynki?
Białe łóżko – to od lat numer jeden, jeśli chodzi o trendy w łóżkach dla dziewczynek. Rodzice niezmienne najchętniej kupują swoim pociechom białe łózka. Również małe dziewczynki lubią białe łózka i chętnie w nich śpią. Skąd tak duża popularność i niezmienność trendu na białe łóżko? Spróbujmy wyjaśnić. Biały to kolor uniwersalny – pasuje niemal do wszystkiego i dobrze wygląda w praktycznie każdej aranżacji wnętrz. Białe łóżko dla dziewczynki łatwo też połączyć z innymi białymi meblami do pokoju dziecięcego, np. biurkiem czy szafą. Zaletą jest również ogromny wybór białych mebli do pokoju dziecięcego, które dostępne są w najróżniejszych stylach, wariantach i rozmiarach. Białe meble to też znakomite tło dla najróżniejszych naklejek (uwielbianych przez dzieci), którymi można ozdobić pokój dziecięcy.
Ważne są też skojarzenia – biały to kolor niewinności, a w naszej kulturze małe dzieci, a zwłaszcza małe dziewczynki utożsamiane są jako istoty niewinne. Co ciekawe poradniki o wpływie kolorów na zachowania, mówią, że biel łagodzi stres, a jednocześnie daje poczucie swobody i pobudza do działania. Jeśli wiec chcesz, aby Twoja córka była spokojna i potrafiła realizować swoje pomysły, kup jej białe łóżko
Pamiętajmy jednak o tym, aby pokój dziecięcy nie wydawał się zbyt sterylny. Dzieciństwo to wszak czas pełen kolorów. Dlatego decydując się na białe łóżko koniecznie uzupełnijmy je kolorową pościelą, barwnymi poduszkami dekoracyjnymi i kocem z ulubionymi postaciami z bajek.
Jaki kolor łóżka dla dziesięciolatki?
Dziesiąty rok życia to czas, gdy dziewczynka zaczyna wkraczać w okres nastoletni. Zmieniają się jej upodobania, zaczyna też coraz wyraźniej akcentować swoje zdanie. W tym czasie pokój dziewczynki często przechodzi remont zamieniając się pokój nastolatki, a meble do pokoju dziecięcego zamieniane są na meble młodzieżowe. Dziewczynka wybiera też swoje pierwsze dorosłe (bo pełnowymiarowe) łóżko, w którym najprawdopodobniej będzie spała aż do czasu wyprowadzki z domu rodzinnego. Czy dorastająca dziewczynka zdecyduje się na białe łóżko? Cóż, raczej marne szanse. Współczesne nastolatki dobrze znają się trendach wnętrzarskich i raczej wybiorą łóżko w popularnych obecnie kolorach, w więc w szarości, kolorach drewna lub zdecydują się na model łączący kilka modnych barw w jednym meblu. Dorastająca dziewczynka może również bez problemu wybrać węższe łóżko sypialniane, np. takie z modnym, tapicerowanym obiciem.
O czym warto pamiętać wybierając łóżko dla dziewczynki
Rolą dziecka jest wybór koloru i fasonu łóżka dla dzieci, natomiast rolą rodzica jest zwrócenie uwagi na funkcjonalność łóżka. Zadbajmy o to, aby było to praktyczne łóżko. Szukajmy łóżka dla dziewczynki z pojemnikiem na pościel. Nawet jeśli pościel córki najczęściej leży na łóżku, dodatkowy pojemnik na koce czy poduszki zawsze się przyda. Czasami łóżka dla dziewczynek, poza pojemnikiem na pościel, mają też dodatkową wysuwaną szufladę z materacem. To takie dodatkowe łózko, które przyda się na okazjonalne spanie, np. gdy u córki nocuje koleżanka.
Bardzo ciekawą opcją są stylizowane, piękne łóżka dla dziewczynek, np. łóżko z baldachimem dla małej księżniczki, łóżko z burtą w kształcie karocy, łóżko z zagłówkiem (lub boczną blendą) stylizowanym na kształt zamku czy tęczy. Bez problemu można też znaleźć meble dla dziewczynek (w tym również łóżka) z obrazkami jednorożców czy innych ulubionych postaci z bajek. W takim łóżku z pewnością dziecko będzie chętniej spało, a to ma ogromne znaczenie w przypadku dzieci, które nocą wędrują do łóżka rodziców.
Równie ważny jak łóżko jest też materac – to przecież on w dużej mierze odpowiada za jakość snu. Materace są często sprzedawane w komplecie do łóżek dla dziewczynek i wówczas są to najczęściej materace bonellowe, który zapewniają dzieciom komfortowy odpoczynek. Łóżka dla dziewczynek starszych na ogół nie posiadają w komplecie materacy, co pozwala dobrać dowolny, odpowiadający rozmiarami materac do indywidualnych potrzeb dziecka.
I ostatnia, bardzo ważna kwestia – bezpieczeństwo oraz rodzaj i jakość materiałów wykorzystanych do produkcji łóżka dla dziewczynki, a więc płyty meblowe, farby, lakiery i elementy plastikowe. Wszystko powinno posiadać odpowiednie atesty bezpieczeństwa i certyfikaty. Nie wszystkie tworzywa sztuczne są odpowiednie dla dzieci. Kiepskiej jakości materiały mogą wydzielać szkodliwe dla zdrowia substancje chemiczne. Ważna jest również cała konstrukcja łóżka, czyli taka, która zapewni łóżku stabilność i odporność na obciążenia. Wybierając łóżko dla młodszej dziewczynki pamiętajmy o bocznym zabezpieczeniu, które uchroni dziecko przed upadkiem z łóżka. Taka blenda często jest elementem łóżka, ale można też kupić dodatkową barierkę do łóżka, które nie ma jej w komplecie. Mała rzecz, a dzięki niej sen dziecka i rodziców będzie spokojniejszy.