Jak urządzić bardzo mały pokój młodzieżowy

 

Mały, a nawet bardzo mały pokój młodzieżowy to rzeczywistość wielu polskich domów i mieszkań. Urządzenie takiego wnętrza może nastręczać pewnych trudności, ale przecież wszystko jest do zrobienia. Przeczytaj, jak urządzić mały pokój młodzieżowy.

meble-do-pokoju-dzieciecego-POK
Home » POKÓJ MŁODZIEŻOWY » Jak urządzić bardzo mały pokój młodzieżowy
  • Wysoka zabudowa od podłogi do sufitu, sprytne schowki w meblach oraz wykorzystanie ścian do przechowywania to rozwiązania, które świetnie sprawdzą się małym pokoju nastolatka
  • Najważniejsze meble dla nastolatków to biurko wraz z fotelem, łóżko oraz pojemne meble do przechowywania. Warto jednak pamiętać, aby mały pokój młodzieżowy nie był przytłoczony zbyt dużą ilością mebli i dodatków.
  • W małym pokoju młodzieżowym świetnie sprawdzą się białe meble w połączeniu z jasnymi ścianami. Taki zestaw optycznie powiększa przestrzeń i sprawia, że pokój nastolatki wydaje się większy niż w rzeczywistości.
  • Dodatki takie jak miękkie materiały, indywidualne dekoracje, zieleń roślin i dobrze dobrane oświetlenie sprawią, że nawet wąski pokój i pokój młodzieżowy ze skosem nabierze wyjątkowej przytulności.

Jak urządzić pokój dla trzynastolatki?

Trzynaście lat to wiek, gdy całkowicie i bez odwrotu porzucamy wiek dziecięcy. Jeżeli w pokoju nastolatki zostały jeszcze dziecięce meble i dodatki to właśnie w tym czasie ostatecznie zmieniamy jego wystrój. Kupujemy nowe meble, odświeżamy wystrój ścian oraz wymieniamy dodatki w pokoju nastolatków, a cały remont przebiega prosto i bez komplikacji. Przynajmniej w teorii 😊 Problem z aranżacją pokoju młodzieżowego może pojawić, gdy wizja rodziców jest diametralnie różna od pomysłów nastolatka, a do tego mamy do zaaranżowania mały pokój. Co wtedy zrobić? Wypracować kompromis, a ostateczne decyzje zostawić nastolatkowi lub nastolatce. To w końcu pokój dorastającego dziecka i to właśnie ona/on musi czuć się w tym wnętrzu jak u siebie.

Oczywiście nie oznacza to, że rodzice muszą realizować wszystkie, nawet najdziwniejsze pomysły nastolatki. Najważniejsze to wybór ogólnej estetyki pokoju młodzieżowego. Jeżeli dziewczyna marzy o modnym pokoju nastolatki w stylu loft, najlepiej po prostu się na to zgodzić, nawet jeśli reszta mieszkania urządzona jest w klimatach retro. Druga kwestia to wybór mebli do pokoju młodzieżowego. Tutaj podział jest jasny – młody człowiek wybiera styl i kolorystykę, a rodzic zwraca uwagę na jakość wykonania i funkcjonalność. Nastolatek nie zawsze potrafi dobrze dobrać ilość i pojemność mebli do tego, co chce w nich umieścić. Szczególną uwagę na te aspekty rodzice muszą zwrócić przy aranżacji trudnych wnętrz – gdy jest to mały pokój młodzieżowy, wąski pokój czy pokój młodzieżowy ze skosem.

Pamiętajmy, że nastolatki lubią otaczać się tym, co ich wyraża i czym się interesują. W modnym pokoju nastolatki trzeba więc przewidzieć miejsce na dodatki związane z zainteresowaniami i bohaterami ulubionych książek, gier czy seriali. A że młodzieńcze pasje często się zmieniają, lepiej wybrać takie rzeczy, które po jakimś czasie można łatwo i bez żalu wymienić na nowe.

Pokój gracza

Jakie meble do pokoju młodzieżowego?

Pokój młodzieżowy to pokój ucznia, dlatego najważniejszym meblem do tego pomieszczenia jest biurko. A w parze z biurkiem powinno być krzesło lub fotel do biurka. Oba meble muszą zostać dobrane do wzrostu i wieku nastolatka. Burko powinno być na tyle duże, aby młody człowiek mógł swobodnie rozłożyć książki, podręczniki i np. akcesoria plastyczne. Na biurku w pokoju dla ucznia najprawdopodobniej będzie stał laptop lub komputer stacjonarny, i na to też musi znaleźć się miejsce. A jeśli nastolatek lubi spędzać się czas na graniu w gry komputerowe, warto pomyśleć o specjalnym biurku gameingowym, które pomieści dodatkowy sprzęt. Fotel do biurka w pokoju nastolatka powinien mieć możliwość regulacji wysokości siedziska, oparcia oraz podłokietników. W przypadku niższych dzieci przyda się też podnóżek, który zapewni stopom podporę i pomoże jeszcze lepiej wyregulować pozycję podczas nauki.

Kolejny ważny mebel w pokoju dla ucznia to łóżko. Nastolatek potrzebuje wygodnego łóżka o pełnej długości, czyli pod materac o długości 200 cm. Co do szerokości – to już kwestia indywidualnej wygody oraz wielkości wnętrza. Najlepszym rozwiązaniem do małego pokoju młodzieżowego będzie łóżko o szerokości 90 cm, rozkładana kanapa lub półkotapczan, który pozwoli zaoszczędzić ogrom miejsca. W większych pokojach nastolatków bez problemu możemy sobie pozwolić na duże łóżka – takie o szerokość 120 cm lub nawet 140 cm.

W pokoju nastolatka musi się też znaleźć dużo miejsca do przechowywania. Duża i pojemna szafa, w której będzie zarówno drążek na wieszaki, jak i pojemne półki, komoda z szufladami na bieliznę i drobiazgi oraz dodatkowe szafki i regał na szkolne akcesoria – to idealne rozwiązanie, które sprawi, że znajdzie się miejsce na wszystkie młodzieżowe rzeczy. Sprawa nieco się komplikuje, gdy nasz nastolatek ma bardzo mały pokój młodzieżowy. Wówczas musimy postawić na sprytne meble, które pomogą oszczędzać przestrzeń. W małym pokoju świetnie sprawdzi się wysoka zabudowa, czyli szafy niemal do sufitu – dzięki nim praktycznie wykorzystamy przestrzeń przy jednoczesnym oszczędzaniu miejsca na podłodze. Do przechowywania warto też wykorzystać ściany, montując na nich półki i szafki wiszące. Kapitalnym rozwiązaniem są półki wiszące, które można łączyć w różne kształty i konfiguracje. W małym pokoju młodzieżowym na wagę złota są też wszelkie schowki, np. szuflady pod łóżkiem, półki ukryte w zagłówku lub w blacie biurka, a także nadstawki na meble, które podnoszą ich funkcjonalność.

Jak ustawić meble w małym pokoju?

Najważniejszą kwestią w małym pokoju młodzieżowym jest optymalne ustawienie biurka. Najlepiej umieścić je tuż przy oknie – po prawej lub lewej stronie, w zależności od tego, czy nastolatek jest prawo czy leworęczny. Biurko w pokoju nastolatki/nastolatka może stać też przodem do okna. Lepiej jednak unikać sytuacji, gdy okno jest za plecami osoby siedzącej przy biurku, bo ten sposób nastolatek zasłania sobie dopływ naturalnego światła.

Ustawienie pozostałych mebli w małym pokoju nastolatka zależy od uwarunkowań pokoju. Każde wnętrze jest przecież inne i potrzebuje indywidualnego podejścia. W pokoju młodzieżowym ze skosem trzeba wykorzystać różnice w wysokości ścian do funkcjonalnej zabudowy. Zawsze, nawet w małych pokojach młodzieżowych warto podzielić przestrzeń na strefy – strefę snu i odpoczynku, strefę nauki oraz strefę rozrywki. Warto pamiętać, aby nie zastawiać meblami kaloryfera. Zasłanianie grzejników zaburza cyrkulację powietrza w pomieszczeniu i sprawia, ze źródła ciepła są mniej efektywne. I najważniejsze – unikajmy zagracania przestrzeni w małym pokoju młodzieżowym. Swobodne poruszanie się po wnętrzu jest najważniejsze, a zbyt przytłoczona przestrzeń nie służy ani nauce, ani odpoczynkowi.

meble-do-pokoju-dzieciecego-POK-4

Co zrobić by pokój był bardziej przytulny?

Dodatki, dodatki i jeszcze raz dodatki – to one sprawiają, że nawet mały pokój młodzieżowy nabiera przytulności i ciepłego charakteru. Tylko jakie dodatki wybrać? Najlepsze będą:

  • miękkie materiały – poduszki, narzuty, koce, zasłony, dywan (lub nawet mały dywanik) od razu sprawią, że nawet w wąskim pokoju nastolatki zrobi się cieplej i przyjaźniej
  • oświetlenie – nic tak nie buduje nastroju, jak dobrze dobrane światło. Zadbaj o to, aby w pokoju młodzieżowym, poza główną lampą i lampką na biurko, znalazły się też inne źródła światła – lampy stojące, nocne, np. z oświetleniem RGB zmieniającym kolor, ale też ledowe kule świetle czy ledowe listwy z rozproszonym światłem, schowane pod frontami mebli lub specjalną zabudową. Dobór oświetlenia jest szczególnie ważny w pokoju młodzieżowym ze skosem, w którym światło może nie docierać do wszystkich zakamarków.
  • dekoracje związane z zainteresowaniami pomogą wykreować indywidualny i modny pokój nastolatki. Sprawdzą się ramki ze zdjęciami z górskich wspinaczek, grafiki ulubionych artystów, plakaty najlepszych filmów, instrumenty muzyczne – pomysłów jest ogrom!
  • kwiaty – zielone lub kolorowe będą najlepszą ozdobą. A jeśli w małym pokoju młodzieżowym nie ma miejsca na doniczki albo Wasza rodzina nie ma ręki do kwiatów, postaw na grafiki z zielenią roślin w roli głównej.

Jaki kolor ścian do białych mebli w pokoju młodzieżowym?

Białe meble w pokoju młodzieżowym to wciąż hit aranżacyjny, zwłaszcza w pokoju nastolatki. Nie ma się co dziwić – białe meble są uniwersalne, ponadczasowe i świetnie komponują się niemal z każdym wystrojem wnętrza. Nigdy nie wychodzą z mody, a dodatkową zaletą jest to, że można do nich łatwo dobrać inne meble. Atutem jest również to, że biel znakomicie odbija światło i sprawia, że mały pokój dla dziewczyny lub dla chłopaka wydaje się większy i przestronniejszy.

Jednak wybierając białe meble trzeba uważać, aby aranżacja wnętrza, zwłaszcza małego pokoju młodzieżowego, nie okazała się surowa czy wręcz szpitalna. Jak tego uniknąć? Właściwie dobierając kolor ścian i dodatków. Biały dobrze komponuje się niemal z każdym kolorem, wybór jest więc ogromny. Sprawdzonym sposobem na ocieplenie bieli w pokoju młodzieżowym jest połączenie jej z naturalnymi odcieniami drewna. W pokoju nastolatków jedną ze ścian można wykończyć przy pomocy modnych lameli wykonanych z drewnopodobnego dekoru lub położyć tapetę imitującą naturalne deski. Sprawdzą się też drewniane dodatki – półki wykonane z drewnianych skrzynek czy drewniane uchwyty.

Białe meble świetnie prezentują się w połączeniu ze ścianami pomalowanymi na pastelowo. Mogą to być chłodne pastele, np. morski błękit czy szmaragd lub ciepłe pastele, np. soczysta brzoskwinia i pudrowy róż. A jeśli młody człowiek marzy o modnym pokoju nastolatki w intensywnych barwach to również jest to świetny pomysł. Białe meble do dużego i małego pokoju młodzieżowego można śmiało łączyć z ścianami w zdecydowanej kolorystyce, np. czerwienią, pomarańczą czy granatem. Lepiej jednak nie malować całego pokoju młodzieżowego na takie barwy, a zaakcentować nimi konkretne ściany lub ich fragmenty.

0
    Twój koszyk
    Twój koszyk jest pustyWróć do sklepu