Sypialnia na poddaszu – jak zaprojektować?
Poddasze to wymarzona przestrzeń do urządzenia klimatycznej sypialni. W sypialni na poddaszu jest ciszej niż w tętniących życiem pomieszczeniach na parterze, a tajemnicze skosy i załamania światła pozwalają wyczarować wyjątkową przestrzeń – idealną do odpoczynku po całym dniu wyzwań.
- W sypialni na poddaszu najlepiej zaplanować kilka punktów świetlnych. Modne i stylowe lampy w najważniejszych miejscach, np. nad szafą i toaletką, lampki nocne przy łóżku pod skosem lub kinkiety nad komodą zapewnią optymalną porcję światła i pozwolą rozsądnie gospodarować energią.
- Sypialnia na poddaszu z garderobą to marzenie wielu kobiet. Skosy w sypialni sprawiają, że czasem łatwiej jest wydzielić miejsce na garderobę, niż optymalnie ustawić dużą szafę.
- Niezabudowane belki stropowe w sypialni na poddaszu prezentują się bardzo stylowo i nadają wyjątkowo przytulny klimat. A ponadto pasują zarówno do nowoczesnej sypialni, jak i tej urządzonej w klasycznym stylu.
- W sypialni na poddaszu bez problemu można ustawić łóżko pod skosem pod warunkiem, że skos jest na tyle wysoki, że umożliwia swobodne siedzenie i wstawanie z łóżka.
Jak urządzić małą sypialnię na poddaszu?
Urządzenie małej sypialni na poddaszu ze skosem może być problematyczne ze względu na różnice w wysokości dachu. Dlatego aranżując tę przestrzeń musisz w pierwszej kolejności myśleć o funkcjonalności i konkretne meble ustawić w najlepszych dla nich miejscach. Niektórzy zastanawiają się czy łóżko pod skosem to dobry pomysł. Wszystko jednak zależy od tego jak wysoki jest skos. Jeśli na łóżku pod skosem można prosto usiąść i wygodnie z niego wstać – to czemu nie? A jeśli w skosie w sypialni zaplanujesz okna dachowe to masz zapewniony piękny widok na nocne niebo. Obok łóżka w sypialni warto postawić stoliki nocne – najlepiej dwa, a jeśli masz mało miejsca to chociaż jeden. W sypialni na poddaszu przyda się też komoda na bieliznę i inne drobne elementy garderoby. Ten mebel możesz z powodzeniem ustawić pod skosem w sypialni.
W każdej sypialni, również w małej sypialni na poddaszu pod skosem, powinna znajdować się szafa. Ten mebel możesz umieścić tylko przy ścianie o pełnej wysokości. Jeżeli w Twojej sypialni jest tylko jedna pełna ściana, musisz przeznaczyć ją na szafę. A jeśli zastanawiasz się nad tym, gdzie pomieścisz swoje rzeczy, pomyśl, czy nie lepsza dla Was będzie sypialnia na poddaszu z garderobą. To prawda, garderoba zajmuje kilka metrów kwadratowych, jednak dobrze przemyślana i optymalnie wykorzystująca przestrzeń, pozwala pomieścić naprawdę bardzo dużo. Do budowy garderoby możesz wykorzystać również przestrzeń znajdującą się częściowo pod skosami i zabudować ją niskimi półkami lub szufladami. To pozwoli zrezygnować z innych mebli do sypialni, np. szafek lub komody. Dzięki temu mała sypialnia na poddaszu ze skosem nie będzie przytłoczona meblami.
A jakie kolory najlepiej wybrać do sypialni na poddaszu, aby wydawała się przestronniejsza? Na pewno najkorzystniej będą się prezentować jasne, pastelowe barwy. Jeśli lubisz ciemniejsze kolory, możesz ich użyć, ale nie jako odcienie dominujące. Na czarno lub ciemnoniebiesko lepiej pomalować fragmenty ścian niż całą sypialnię na poddaszu. Pamiętaj też, aby sufit i skosy lepiej zostawić jasne.
Jak oświetlić sypialnię na poddaszu?
Sypialnia na poddaszu to takie pomieszczenie, w którym przyda się kilka punktów świetlnych. Skosy w sypialni sprawiają, że niektóre miejsca mogą być słabiej doświetlone niż inne. Jak więc zaplanować oświetlenie w nowoczesnej sypialni na poddaszu? Przyzwyczailiśmy się, że w centralnym miejscu sufitu wisi główna lampa i często jakby odruchowo planujemy taki rodzaj oświetlenia. To rozwiązanie nie jest złe, ale nie jest też konieczne. Tym bardziej, że w sypialni na poddaszu możemy mieć problem z wyznaczeniem środka sufitu, ze względu na skosy w sypialni. W nowoczesnej sypialni znacznie ciekawiej wygląda kilka lamp, np. tych w kształcie modnych tub umieszczonych w strategicznych miejscach na suficie. Po obu stronach łóżka w sypialni warto zaplanować lampki nocne – mogą być w formie kinkietów na ścianach za zagłówkiem, lamp zwisających z sufitu na długich linach lub klasycznych nocnych lampek stojących na szafkach nocnych. Nie zapomnij o oświetleniu przy szafie – dzięki niemu bez nerwów znajdziesz w szafie ulubioną czarną bluzkę.
Ale przecież światło pełni nie tylko funkcję użytkową, ale też buduje nastrój. Dlatego poza klasycznymi lampami postaw na oświetlenie, które pomoże stworzyć klimatyczną sypialnię ! Pomogą w tym małe latarnie, które ustawisz na komodzie lub po prostu na podłodze. Sprawdzą się łańcuchy ledowe, które obecnie dostępne są w najróżniejszych kształtach, lub świetliste kule w różnych rozmiarach. Wybór jest ogromny! Szukając mebli do sypialni, postaw na takie z oświetleniem ledowym, sprytnie ukrytym pod krawędziami frontów lub za zagłówkiem łóżka. Ten typ rozproszonego oświetlenia świetnie podkreśla urodę mebli, ale też robi klimat. A jeśli Twoje meble nie mają oświetlenia, możesz je bez problemu zamontować samodzielnie – to naprawdę dziecinnie łatwe!
Sypialnia na poddaszu z belkami
Aranżując sypialnię na poddaszu warto wykorzystać jej naturalne uwarunkowania do stworzenia wyjątkowego klimatu. Bardzo ciekawym elementem wystroju są belki więźby dachowej pozostawione na wierzchu bez zabudowy. Najpiękniejszą dekorację tworzą zdrowe belki w doskonałym stanie. Takim belkom w sypialni wystarczy tylko szlifowanie, impregnacja i lakierowanie. Belki stropowe w sypialni na poddaszu możesz też pomalować na dowolne kolory, my jednak polecamy stonowane barwy – szarości, biel i czerń. Co ciekawe, niezabudowane belki pomagają w stworzeniu klimatycznej sypialni w różnych stylach – równie efektownie wyglądają w nowoczesnej sypialni w stylu loft, jak w sypialni pod skosami w wystroju rustykalnym.
Sypialnia na poddaszu z balkonem
Jedną z zalet sypialni na poddaszu jest to, że możesz w niej urządzić klimatyczny balkon. Wyobraź sobie romantyczny letni wieczór z lampką wina lub wiosenny poranek z filiżanką kawy, a to wszystko na przytulnie urządzonym balkonie tuż przy klimatycznej sypialni. Oczywiście decyzję o balkonie należy podjąć już na etapie projektowania domu. Balkon w sypialni na poddaszu możesz zaplanować na pełnej ścianie pokoju (jest to najczęściej ściana szczytowa) lub w lukarnie wystającej z dachu. Oba rozwiązania są dobre – od Ciebie będzie zależało, które z nich będzie lepiej pasowało do Waszych potrzeb. Balkon w sypialni na poddaszu możesz zaaranżować w różnych stylach, podobnie jak inne pomieszczenia w domu. Najkorzystniej jest, gdy balkon stanowi przedłużenie sypialni, a obie strefy płynnie się przenikają. Dlatego jeśli Twoja klimatyczna sypialnia urządzona jest w stylu rustykalnym, w podobnej stylistyce zaaranżuj balkon. Nie zapomnij o porządnych barierkach zabezpieczających, zwłaszcza jeśli z balkonu korzystają też najmłodsi członkowie rodziny.