Na co zwracać uwagę kiedy chcemy kupić biurko?
Wybierając biurko musisz zwrócić uwagę na wiele kwestii. Pierwsza i najważniejsza sprawa to odpowiedź na pytanie: kto ma z biurka korzystać. Inne biurko kupisz dla przedszkolaka, inne dla nastolatka, a jeszcze inne dla dorosłego pracującego z domu. Druga kwestia – w jakim pomieszczeniu biurko ma się znajdować – czy ma to być biurko do gabinetu, do sypialni czy do pokoju dziecka. Obecnie wybór biurek jest bardzo szeroki. W ofertach sklepów internetowych i stacjonarnych bez problemu znajdziesz biurka do domu, które sprostają najróżniejszym potrzebom. Wśród nich biurka dla dzieci i dorosłych, biurka młodzieżowe, a każde dostępne w różnych stylach i z odmienną funkcjonalnością.
Jeśli uczysz się i pracujesz z domu z pewnością przyda Ci się wygodny kącik do pracy i nauki. Co powinno się w nim znaleźć? Na pewno biurko – na tyle szerokie, aby zapewnić komfort codziennej pracy. Dla każdego znaczy to co innego – jednym wystarczy niewielki brat roboczy tylko na laptop i notatnik, inni potrzebują dużego biurka z szerokim blatem na dwa monitory, myszkę, głośniki i segregatory. Wybór odpowiedniego modelu zależy więc od Twoich indywidualnych potrzeb.
Bez względu na to, jaki model biurka wybierzesz na pewno przyda Ci się miejsce do przechowywania dokumentów i biurowych akcesoriów. Biurko z szufladą i/lub zamykaną szafką sprawdzi się, jeśli masz sporo papierów, a nie lubisz trzymać ich na wierzchu. Nowoczesne biurka coraz częściej pozbawione są jednak wbudowanych szuflad i szafek. Nic straconego, bo do każdego biurka możesz dokupić wolnostojący kontenerek lub wysoką i wąską komodę, którą wsuniesz pod biurko. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że możesz wybrać kontenerek o dowolnej funkcjonalności, dopasowanej do indywidualnych potrzeb. Obecnie bardzo modne są nowoczesne biurka z półkami zbudowanymi po jednej ze stron mebla, które znajdują się zarówno pod, jak i nad biurkiem. To tak jakby regał dostawiony do boku biurka z dużą ilością miejsca do przechowywania oraz przestrzenią na dekoracje, np. kwiaty lub zdjęcia. Dobre miejsce na drobiazgi jest też nad biurkiem – na ścianie możesz zawiesić półkę lub szafkę na dokumenty i książki. Pomiędzy biurkiem i półką warto umieścić tablicę na najważniejsze notatki i kwestie, o których musisz pamiętać.
Biurko do gabinetu
Najłatwiej chyba kupić biurko do gabinetu – wówczas mamy pełną swobodę, bo nie ograniczają nas wymiary pomieszczenia ani konieczność dopasowania się stylem do innych mebli w mieszkaniu. Biurko do gabinetu może być duże, nawet bardzo duże. Ma przecież gwarantować wygodną pracę i naukę. Niewykluczone, że przy tym biurku będziesz też przyjmować interesantów. Swoim stylem musi więc odpowiadać branży w jakiej pracujesz. Nieco trudniej jest wybrać biurko do domu, zwłaszcza to, które będzie znajdować się w salonie. Na szczęście obecnie, w sklepach meblowych mamy szeroki wybór najróżniejszych biurek w najróżniejszych stylach – od biurek nowoczesnych lub loftowych, po te w stylu tradycyjnym.
Gdzie biurko w salonie
Wszyscy, którzy pracują zdalnie lub w modelu hybrydowym ucieszą się z wyciszonego kącika do pracy z wygodnym biurkiem. Owszem, możesz pracować przy stole w kuchni lub przy biurku w pokoju dziecka, lecz to raczej tymczasowe rozwiązanie, które jest nie tylko niekomfortowe, ale może też nabawić Cię bólu pleców. Idealnie byłoby, gdyby każdy miał prywatny gabinet dostosowany do indywidualnych potrzeb, w którym w spokoju mógłby oddać się pracy. Mało kto jednak może sobie pozwolić na taki luksus. Rozwiązaniem może kącik do pracy zaaranżowany w salonie. Jak go urządzić? Najlepiej umieścić biurko w jednym z rogów pokoju lub w części nieco oddalonej od kanapy i telewizora, ale tak, aby zapewnić optymalny dopływ dziennego światła. Strefę pracy i nauki warto chociaż symbolicznie oddzielić od reszty salonu, np. przy pomocy wysokiego regału z półkami, do którego dostęp będzie z obu stron. Pamiętaj też, aby meble salonowe oraz biurko do codziennej pracy miały podobny styl i razem tworzyły spójną całość. Jeżeli Twój salon zaaranżowany jest białymi meblami najlepiej będzie, jeśli wybierzesz biurko białe. Możesz też zestawić meble na zasadzie kontrastu – biurko białe, a meble w odcieniach czerni.
Czy biurko w sypialni to dobry pomysł?
Nawet bardzo! W sypialni z reguły jest spokojniej niż w salonie, więc jeśli tylko masz na to miejsce, możesz ustawić biurko w sypialni. Najlepiej będzie, jeśli umieścisz je w pobliżu okna, zwłaszcza jeśli w Twojej sypialni bywa ciemno. Najlepsza praca to przecież ta, która odbywa się przy jasnym, dziennym świetle. Zaletą biurka w sypialni jest też to, że to pomieszczenie to prywatny azyl, do którego wstęp mają tylko domownicy – nie musisz więc starać się specjalnie wydzielać stref. Postaraj się jednak nieco ożywić kącik z biurkiem, tak aby sypialniany klimat nie odbijał się negatywnie na codziennej pracy.
Biurko składane
A co, jeśli w domu naprawdę nie ma miejsca na biurko? Ani w salonie, ani w sypialni, ani nawet w kuchni? Wtedy z pomocą przychodzi genialne biurko składane WORK CONCEPT, które w zależności od potrzeb może być biurkiem lub zwykłą komodą. Zamknięty mebel wygląda jak elegancka komoda w klasycznym stylu. Wystarczy jednak rozsunąć front i podnieść blat, aby komoda zamieniła się w biurko do codziennej pracy. Po skończonej pracy mebel można łatwo zamknąć, a odzyskaną przestrzeń przeznaczyć na inne aktywności. Warto zwrócić uwagę na to, że biurko posiada półki wewnętrzne na książki, dokumenty i biurowe akcesoria. Te rzeczy można na półkach przechowywać zarówno, gdy mebel jest otwarty, jak i zamknięty. Zaletą WORK CONCEPT jest też duży blat roboczy (jak na mebel tego typu). Biurko składane idealnie sprawdzi się w każdym małym pokoju, kawalerce singla, akademiku czy mieszkaniu studenckim. Mebel dostępny jest w kilku wersjach kolorystycznych – białej, szarej i dąb artisan. Biurko białe ponadto posiada opcję bieli w macie i bieli w połysku.
Czy biurko może stać pod oknem?
Oczywiście! Ważne jest jednak to, którą stroną do okna je ustawisz. Biurko powinno być umieszczone tak, aby osoba korzystająca z biurka nie zasłaniała sobie dopływu naturalnego światła do blatu. Dlatego biurko dla osób leworęcznych powinno stać prawym bokiem do okna, a biurko dla osób praworęcznych lewym bokiem do okna. Tak samo ustawiamy oświetlenie, czyli lampkę na biurko. Korzystne ustawienie względem okna jest też wtedy, gdy biurko stoi przodem do okna, bo światło pada na cały blat. Lepiej jednak uniknąć sytuacji, gdy okno znajduje się za plecami osoby pracującej lub uczącej się przy biurku, bo takie ustawienie zasłania całe światło.
Jeżeli okno w pokoju dziecięcym lub młodzieżowym wychodzi na południe lub zachód pomyśl o skutecznej ochronie przeciwsłonecznej. Zbyt intensywne, słoneczne światło nie jest zalecane do nauki i odrabiania lekcji. Problem rozwiążą rolety, żaluzje lub zasłony. Sprawdzą się również, jeśli na biurku młodzieżowym stoi komputer lub monitor – słońce może sprawiać, że praca i nauka przy nim będzie bardzo niekomfortowa.
Jak wybrać biurko dla dziecka i biurko młodzieżowe?
Innymi kryteriami należy się kierować wybierając biurko dla dziecka w wieku szkolnym. Młody człowiek spędza przy biurku dużo czasu w ciągu dnia, dlatego należy zadbać o to, aby było odpowiednio dopasowane do wzrostu, wieku dziecka i jego indywidualnych potrzeb. Biurko dla dziecka i młodzieżowe w połączeniu z komfortowym krzesłem, muszą gwarantować zachowanie odpowiedniej postawy. Podczas nauki najlepiej jest mieć plecy proste, ręce swobodnie na blacie, a stopy w całości (na płasko) na podłodze lub na podnóżku. To by oznaczało, że inne biurko powinniśmy wybrać dla dziecka rozpoczynającego naukę w szkole, inne dla dziesięciolatka, a jeszcze inne dla nastolatka z liceum. Czyli, że biurko dla dziecka trzeba by wymieniać co kilka lat, co dla większości z nas jest po prostu niemożliwe ze względów finansowych. Na szczęście są dwa dobre sposoby na uniknięcie problemu. Pierwszy to kupno biurka z opcją regulowanej wysokości, które rośnie razem z dzieckiem i pozwala elastycznie dostosować wysokość blatu do wzrostu i wieku dziecka. Drugi to zakup biurka o standardowej wysokości i regulacja odpowiedniej postawy ciała za pomocą krzesła i podnóżka.
Warto zwrócić uwagę, aby biurko młodzieżowe było optymalnie duże. Na jego blacie musi zmieścić się wszystko, co potrzebne do wygodnej pracy i nauki – komputer lub laptop, zeszyty, książki oraz pisaki czy długopisy. Przydadzą się też zamykane szafki, szuflady lub półki na szkolne akcesoria.
Gdzie ustawić biurko dla dziecka?
Biurko dla dziecka trzeba ustawić tak, aby zapewnić mu optymalny dopływ jasnego, dziennego światła – to najważniejsza kwestia. Naturalne światło zapewnia zdrowszą i wygodniejszą naukę niż sztuczne oświetlenie. Nie męczy też wzroku, dobrze wpływa na nastrój i dodaje energii. Reszta zależy tak naprawdę od uwarunkowań dziecięcego pokoju i indywidualnych potrzeb dziecka i jego rodziców. Pamiętaj o tym, aby obok biurka ustawić meble, które pomogą zagospodarować przestrzeń do pracy i ułatwią codzienną naukę. Przyda się więc regał na książki i szkolne akcesoria oraz półka lub szafka wisząca na ścianie nad biurkiem. Fajnym rozwiązaniem są też biurka z półkami lub specjalnymi nadstawkami, które pomagają zapanować nad bałaganem.