Jak urządzić pokój gamingowy?
Pokój gamingowy rządzi się własnymi prawami. Bez względu na to, czy to pokój gamingowy dla osoby dorosłej z przeznaczeniem tylko do grania czy pokój nastolatka z kącikiem gracza – są pewne wyznaczniki, których trzeba przestrzegać. Tylko wtedy w pokoju gamingowym będzie wygodnie i zostaną zachowane optymalne warunki do grania.
- Wygodny fotel gamingowy i duże biurko dla gracza to najważniejsze meble w każdym pokoju gamingowym.
- Pokój dla nastolatka będącego jednocześnie zapalonym graczem to wyzwanie aranżacyjne. Nie zawsze da się oddzielić kącik gracza od strefy do nauki i spania. Dlatego meble dla nastolatków, a zwłaszcza biurko muszą pełnić kilka funkcji jednocześnie.
- Pokój na poddaszu to idealna przestrzeń do urządzenia pokoju gamingowego. Słabsze doświetlenie, jakie często panuje na poddaszu oraz oddzielenie tej strefy od części dziennej na parterze, sprzyja najlepszym warunkom do grania.
- Urządzając pokój gamingowy nie można zapomnieć o optymalnym wyborze mebli dla nastolatków z funkcją przechowywania. Gdzieś przecież muszą się zmieścić pady, konsola, kolekcje gier, a także pozostałe młodzieżowe akcesoria.
- Planując oświetlenie w pokoju gracza lepiej zdecydować się na kilka lamp w różnych punktach pomieszczenia. Świetnym rozwiązaniem są też listwy z oświetleniem led w strategicznych punktach, np. za monitorem, przy blacie biurka i innych mebli.
Co jest potrzebne dla studia gamingowego?
Biurko i wygodny fotel gamingowy – to absolutnie najważniejsze meble w każdym pokoju gracza. Czym się różni biurko dla gracza od zwykłego biurka? Przede wszystkim powinno mieć odpowiednie rozmiary. Nie może być ani zbyt wąskie, ani zbyt płytkie. Mebel musi po prostu pomieścić cały gamingowy sprzęt, a więc komputer (nierzadko stacjonarny), myszkę, głośniki, klawiaturę (często dużą) oraz jeden, dwa lub nawet trzy monitory. Uzupełnieniem kompletu często są też pady oraz konsola. Poza tym, wszystkie te sprzęty mają kable, które trzeba sensownie odprowadzić, tak aby nie plątały się pod nogami i nie przeszkadzały w codziennym użytkowaniu kącika gracza w pokoju gamingowym. Pomogą w tym, m.in. otwory na odprowadzenie przewodów, specjalne maskownice czy organizery do przewodów. Świetnym rozwiązaniem są biurka z wysuwaną klawiaturą lub biurka gamingowe z półką nad blatem na monitory. Ciekawe są również biurka narożne oraz biurka z możliwością regulacji nachylenia blatu, co może być bardzo praktyczne podczas długich gamingowych sesji. Pamiętajmy też o tym, że gamingowy biurko dla nastolatka musi jednocześnie pełnić funkcję biurka do nauki i odrabiania lekcji. Musi więc być tam przestrzeń na wygodne rozłożenie zeszytów i książek.
Poza samym biurkiem ważny jest też sposób ustawienia biurka gamingowego w pokoju dla nastolatka. Powinno ono znajdować się w okolicy okna, aby zapewnić dopływ dziennego światła do blatu w czasie nauki. Lepiej jednak nie ustawiać mebla w pokoju gracza w taki sposób, aby okno było za plecami osoby siedzącej przy biurku. Taki układ zasłania naturalne światło, ale też sprawia, że wszystko odbija się w monitorze, co ogranicza komfort grania.
No i najważniejsze – biurko musi być dostosowane do wzrostu osoby z niego korzystającej, tak aby zachować odpowiednią postawę ciała. Czy to znaczy, że powinniśmy wymieniać biurko do pokoju nastolatka co kilka lat? Niekoniecznie. Można zdecydować się na biurko z możliwością zmiany wysokości blatu lub regulować postawę ciała za pomocą fotela gamingowego i podstawki pod stopy.
A jaki powinien być idealny fotel gamingowy? Na pewno nie warto na nim oszczędzać. Tylko dobrej jakości fotel gamingowy zapewni graczowi komfort podczas grania (a często są to wielogodzinne sesje) oraz zagwarantuje optymalnie odciążenie kręgosłupa i ogólne zachowanie stosowniej postawy. Wybierając fotel gamingowy zwróć uwagę na odpowiednio wyprofilowane oparcie i siedzisko oraz solidny stelaż. Dobry fotel gamingowy powinien mieć też możliwość regulacji wysokości siedziska oraz podłokietników, a także stopnia nachylenia oparcia. Warto też zwrócić uwagę na odpowiednie wyprofilowanie zagłówka. Niektóre fotele są nawet wyposażone w opcję masażu i podgrzewania! Fotel gamingowy powinien być też łatwy do utrzymania w czystości, zwłaszcza, że zapalony gracz często je przed monitorem.
Jakie dodatki do pokoju gamingowego?
Podczas grania w gry, gracz przenosi się do wirtualnego świata, często fantastycznego, który jest przez gracza uwielbiany. A co, gdyby do tego alternatywnego świata można było się przenieść od razu po wejściu do pokoju gamingowego? Tak, aranżacja pokoju gracza w stylu ulubionej gry to świetny pomysł! W urządzaniu pomogą naklejki na ścianę z ulubionym bohaterami, zasłony z printem z gier czy grafiki z mapami wirtualnych światów. Coraz bardziej popularne stają się spersonalizowane postery z imieniem lub ksywką gracza. Można je oprawić w minimalistyczne ramy lub anty ramy i powiesić na ścianach w pokoju gamingowym. W sklepach dostępne są też tapety z postaciami z gier, jednak nie polecamy tego rozwiązania. Jeśli gracz zmieni upodobania, naklejkę czy plakat można łatwo wymienić, co nie jest już takie proste w przypadku tapety. Ważnym elementem wystroju pokoju gamingowym są figurki przedstawiające postaci z ulubionych gier. Ciekawie wyglądają ustawione na półce lub regale, zwłaszcza takim z oświeteleniem led.
W aranżacji pokoju gamingowym pomogą też specjalne meble dla graczy. I nie o biurko czy fotel gamingowy tu chodzi, ale np. specjalne stylizowane łóżka do pokoi gamingowych z burtą w kształcie łodzi wikingów lub samochodu. W pokoju gameingowym ważne jest też oświetlenie. Zamiast jednej głównej lampy na suficie, lepiej pomyśleć o kilku punktach świetlnych. Dwie lub trzy lampy stojące lub lampy zamontowane na ścianie pomogą doświetlić strategiczne miejsca. Doskonale sprawdzą się też listwy z oświetleniem led dającym przytłumione światło. Jednak najważniejszym dodatkiem w pokoju gamingowym są rolety i zasłony zaciemniające. Muszą koniecznie być gęste, tak aby skutecznie ograniczyć dopływ promieni słonecznych do ekranu.
Pokój gamingowy na poddaszu
Zapaleni gracze często przenoszą swoje gamingowe centra dowodzenia w takie części domu, które zapewnią im spokój, komfort i pewne odizolowanie od reszty domu. Dzięki temu domownicy mogą spać spokojnie, nawet gdy interaktywne spotkania gamingowe przenoszą się w późne godziny nocne. Jedną z wymarzonych przestrzeni dla gracza jest poddasze, zwłaszcza gdy stanowi ono duża otwartą przestrzeń, którą można dowolnie zagospodarować. Ale również w małym pokoju na poddaszu można zaaranżować wygodny kącik gracza. Wówczas należy pamiętać, że w pokoju muszą się znaleźć także pozostałe meble dla nastolatków, m.in. szafa i komoda na ubrania, szafki i regały na książki i pomoce naukowe oraz łóżko do pokoju gamingowego. Planując kącik gracza w pokoju na poddaszu warto wykorzystać różnice wysokości w doborze odpowiednich mebli dla nastolatków. Przy wysokich ścianach najlepiej ustawić szafę, wysoki regał, biurko czy łóżko do pokoju gamingowego. Niższe ściany pod skosami lepiej wykorzystać do przechowywania w niskich szafkach, np. pudełek z kolekcją gier lub umieszczenia sprzętu, np. głośników.
Pokoje na poddaszu mają jedną istotną dla graczy zaletę – nie są najlepiej doświetlone. To co dla jednych jest wielką wadą, dla graczy może stać wyjątkowym atutem, bo światło słonecznie nie świeci w ekran monitora. Dla bezpieczeństwa warto dodatkowo wyposażyć okna w pokoju na poddaszu w rolety zaciemniające. Polecamy też zadbać o dobrze rozplanowane źródła światła, które nie będą źle wpływać na zmęczone oczy. Najlepszym rozwiązaniem jest oświetlenie LED w postaci listew, które można przykleić za monitorem, pod biurkiem lub pod blatami innych mebli – w taki sposób, aby światło nie raziło w oczy.
Pokój gamingowy to świątynia każdego miłośnika gier i alternatywnych światów. Gracz, bez względu na to czy dorosły czy nastolatek, musi czuć się w nim swobodnie, komfortowo i wygodnie – tak aby nawet wielogodzinne sesje gamingowe odbywały się w najlepszej atmosferze!