Sześć sprytnych sposobów na małą jadalnię

Masz małą jadalnię i nie wiesz co zrobić, aby urządzić ją funkcjonalnie i w zgodzie z aktualnymi trendami? Przedstawiamy sześć sprawdzonych patentów, które sprawią, że Twoja jadalnia zamieni się w wygodną przestrzeń, w której chętnie zgromadzi się cała rodzina!

Na granicy stref

Jeżeli Twoja jadania to niewielkie pomieszczenie postaraj się otworzyć ją na kuchnię i salon. Zaaranżuj wspólną, otwartą przestrzeń, w której połączą się funkcjonalności trzech pomieszczeń strefy dziennej. Jedno duże pomieszczenie zamiast trzech małych to rozwiązanie, które sprawdzi się wszędzie, zwłaszcza w niewielkich domach i mieszkaniach. Otwarta część dzienna pozwala lepiej zorganizować przestrzeń – znikają zbędne ściany i sztuczne podziały wnętrza. Teraz wszystkie strefy delikatnie się przenikają tworząc jedną spójną całość, co znacznie ułatwia komunikację między domownikami. Otwarta część dzienna ma także inne zalety – pozwala rodzinie więcej czasu spędzać wspólnie, nawet jeżeli poszczególne osoby skoncentrowane są wokół swoich zajęć.

Rozkładany stół

Stół to najważniejszy element każdej jadalni. Wybierając ten mebel warto zdecydować się na model pozwalający na szybkie i bezproblemowe powiększenie blatu. Taki stół rozkłada się tylko wtedy, gdy jest taka potrzeba, np. podczas wizyty gości lub wystawnych, rodzinnych spotkań. W złożonej wersji świetnie sprawdza się podczas codziennych posiłków i pozwala oszczędzić sporo przestrzeni.

Meble o jasnych barwach

Najlepszym sposobem na optyczne powiększenie jadalni jest zaaranżowanie jej za pomocą mebli o jasnych wybarwieniach – od bieli po kolory przypominające naturalne drewno. Jasne fronty kapitalnie odbijają światło, optycznie powiększając i rozjaśniając całe pomieszczenie. Subtelne bryły doskonale prezentują się zarówno w pomieszczeniu o mocnych kolorach, jak i na tle ścian o stonowanym wystroju. Zaletą bieli i naturalnych odcieni drewna jest również fakt, że można je łatwo dopasować do innych mebli, co jest szczególnie ważne w jadalniach otwartych na salon i kuchnię. Jadalnia zagospodarowana jasnymi meblami tchnie świeżością, spokojem i przytulnością, sprawiając, że cała rodzina chętnie się tutaj spotyka, nie tylko podczas codziennych posiłków.

Szkło i światło

Przeszklone elementy, mają podobne właściwości jak jasne meble – optycznie powiększają i rozjaśniają wnętrze. Dotyczy to zarówno szkła w witrynach, jak i luster. Zgodnie z aktualnymi trendami, lustra w najróżniejszych rozmiarach można zawiesić w dowolnych częściach pokoju dziennego, również w okolicy stołu jadalnianego. Jeszcze lepiej szklane detale wyglądają w towarzystwie energooszczędnego ledowego światła, które nadaje meblom głębię, a wieczorową porą wypełnia pomieszczenia przytulnym blaskiem.

Funkcjonalny barek

Zapomniany w ostatnich czasach mebel znów trafia na salony. Współczesne barki nie przypominają tych z lat dziewięćdziesiątych – są dużo bardziej eleganckie. Barek warto ustawić nieopodal jadalnianego stołu, tak żeby przedmioty tam przechowywane zawsze były pod ręką. Wybierając mebel zwróćmy uwagę, aby wewnątrz znajdowały się półki o różnej wysokości – ułatwi nam to przechowywanie różnych alkoholi, kieliszków, słodyczy i akcesoriów barmańskich.

Wysokie witryny

Witryny, podobnie jak barek, warto umieścić w okolicy stołu. Znacznie ułatwi nam to codzienną komunikację, ponieważ to co najważniejsze zawsze będzie blisko. Witryny to najlepsze miejsce do przechowywania zastawy stołowej – zarówno tej codziennej jak i świątecznej wzbogaconej o wazy, sosjerki i inne akcesoria. Zmieści się tutaj również wysokie szkło oraz kieliszki, szklanki i sztućce. Bardzo efektownie wyglądają witryny z częściowo przeszklonymi elementami, w których można wyeksponować ulubioną porcelanę. W przeszkleniach warto zastosować lodowe oświetlenie – wówczas rozproszone światło wypełni jadalnię przytulnym nastrojem.