Najlepsze biurko dla dziecka – jakie wybrać?

W pokoju dziecka biurko stanowi prawdziwe centrum dowodzenia. To tutaj nasza pociecha spędza najwięcej czasu w ciągu dnia – uczy się, rysuje, surfuje po Internecie. Z tego względu powinniśmy zadbać o wybór odpowiedniego biurka, które będzie funkcjonalne, modne, dopasowane do potrzeb naszej pociechy, ale przede wszystkim pozwoli dziecku zachować odpowiednią postawę podczas pracy.

Kiedy kupić biurko?

Kiedyś pierwsze biurko kupowało się, gdy pociecha rozpoczynała naukę w szkole. Obecnie rodzice bardzo często wybierają biurko wcześniej – gdy dziecko jest w zerówce lub przedszkolu. Dzisiejsze maluchy już od najmłodszych lat uczęszczają na zajęcia dodatkowe – języki obce, naukę gry na instrumentach czy zajęcia z programowania. Do utrwalania zdobytej wiedzy przyda wygodny kącik, w którym dziecko będzie mogło skupić się na nauce. Biurko to również najlepsza opcja dla wszystkich maluchów, które dużo czasu spędzają na rysowaniu i wykonywaniu prac plastycznych.

Rozsuwane biurko z kolekcji TECTO

Biurko doskonałe – czyli jakie?

Idealne biurko powinno być optymalnie duże, wygodne oraz dobrane do wieku i wzrostu dziecka. Musi gwarantować zachowanie odpowiedniej postawy – blat nie może być usytuowany ani za wysoko, ani za nisko. Sama przestrzeń robocza powinna być na tyle obszerna, aby nasza pociecha mogła wygodnie usiąść z szeroko rozpartymi ramionami i mieć miejsce na rozłożenie zeszytów, książek i przyborów szkolnych. Bardzo ważna jest funkcjonalność – biurko powinno być łatwe do utrzymania w czystości, dlatego im więcej szuflad, szafek i półek, w których można schować szkolne drobiazgi, tym lepiej. Jeżeli koło biurka ma znajdować się również drukarka, skaner lub konsolę do gier, warto optymalnie zaplanować całą strefę nauki, tak aby wszystko co najpotrzebniejsze znajdowało się w zasięgu ręki, a do tego co używane rzadziej, zapewniony był swobodny dostęp.

Zamykane piórniki-schowki w biurku z kolekcji MEET ME

Solo czy w kolekcji?

Planując wyposażenie pokoju dziecięcego najlepiej zdecydować się na całą kolekcję mebli, z której można wybrać pasujące elementy – wówczas zyskujemy spójny styl całego wnętrza. Jeżeli jednak do posiadanych już mebli dokupujemy tylko biurko, zdecydujmy się na wersję o uniwersalnym charakterze, którego wzór będzie dobrze współgrał z istniejącą aranżacją pomieszczenia.

Biurko z kolekcji TECTO

Modne barwy

Wybierając biurko pamiętajmy o tym, że mebel ma być nie tylko funkcjonalny, ale również ładny, a podobać się musi przede wszystkim naszemu dziecku. Dzisiaj młodzi ludzie doskonale orientują się w aktualnych trendach i najchętniej wybierają to, co modne i na czasie. Jeżeli nasza pociecha lubi mocne kolory zaproponujmy jej ciekawe biurko z kolekcji YETI, lKS (z czterema kolorami frontów do wyboru) lub GUSTO (dwie wersje kolorystyczne). Jeżeli woli stonowane barwy zwróćmy uwagę na meble o uniwersalnej stylistyce, np. POK, LUNA, MEET ME, BUMERANG. Wielbicielom uniwersalnych rozwiązań z pewnością przypadnie do gustu biurko z kolekcji POK z pojemną szafką i praktyczną wnęką na przybory. Klasyczna forma ubrana w odcienie szarości sprawi, że biurko świetnie dopasuje się do innych mebli w pokoju.

Meble dziecięce i młodzieżowe z kolekcji POK

Biurko wiszące

Świetnym, choć rzadko spotykanym rozwiązaniem jest biurko, które można zawiesić na ścianie, np. biurko z kolekcji GUSTO. Mebel nie posiada nóg, co pozwala na dowolne regulowanie wysokości. Dzięki temu mebel zmienia się wraz z dzieckiem – jeżeli nasza pociecha urośnie, biurko możemy zawiesić wyżej. Warto zwrócić uwagę na ciekawą półkę-wnękę, ukrytą tuż pod blatem. Biurko GUSTO, tak jak cała kolekcja, wyróżnia się modnym wzorem z lekko zaokrąglonymi krawędziami frontów. W komplecie do biurka dostępne są kontenerki z szufladą i półką oraz wisząca półka w tym samym stylu.

Biurko GUSTO z możliwością zawieszenia na ścianie

Z rozsuwanym blatem

Rozkładane biurko TECTO to idealna propozycja dla wszystkich mieszkańców niewielkich pokoi, którzy potrzebują dużo przestrzeni do nauki. Rozłożony blat dwukrotnie powiększa powierzchnię zwykłego biurka, a zamontowane kółka pozwalają na szybkie i sprawne korzystanie z meblawystarczy kilka sekund, aby zupełnie przeorganizować funkcję pokoju. Złożone biurko zajmuje naprawdę niewiele miejsca i wygląda jak ciekawa komoda z trzema szufladami i bardzo praktyczną, wysuwaną półką na drukarkę.

Rozsuwane biurko z kolekcji TECTO

Biurko z dodatkowymi meblami

Wszyscy, którzy lubią gdy przestrzeń jest idealnie dopasowana do potrzeb użytkowników powinni zwrócić uwagę na meble modułowe. Biurko z kolekcji MEET ME na pierwszy rzut oka wydaje się być bardzo klasyczne – jedyne co je wyróżnia to niezwykle praktyczne, zamykane piórniki ukryte w blacie. Okazuje się jednak, że prosty styl to celowy zabieg, umożliwiający zestawienie mebla z dodatkowymi meblami, które pozwolą stworzyć niezwykle funkcjonalną i wygodną strefę nauki. Tuż przy biurku możemy ustawić, np. mobilny koziołek na kółkach (MT-07), który nie tylko zmieści pokaźną kolekcję literatury, ale również może służyć jako przedłużenie blatu roboczego. Co ważne, można go umieścić bokiem lub tyłem – w obu pozycjach spełnia swoje funkcje i świetnie się prezentuje. Podobne rozwiązanie przewidziano w innych kolekcjach, np. BUMERANG, GUSTO i IKS. Tutaj rolę dostawki pełnią mobilne kontenerki w różnych wariantach – z szufladą i szafką, dwoma szufladami, tylko z szafką. Wszystkie dodatkowe meble mogą oczywiście funkcjonować niezależnie od biurka – gdy zachodzi potrzeba można je odsunąć i np. z kontenerka zrobić stolik nocny, a z mobilnego koziołka stolik na laptop, który pozwoli obejrzeć film odpoczywając w łóżku.

Biurko i mobilny koziołek z kolekcji MEET ME

Biurko z sekretarzykiem

Biurko kolekcji LUNA zachwyca elegancką stylistyką i subtelnym połączeniem barw – dominująca biel ciekawie prezentuje się w duecie z różowym blatem. Integralną częścią mebla jest pojemna szafka i szuflada, jednak prawdziwy hit to możliwość dopasowania do biurka nadstawki w formie toaletki z owalnym lustrem lub sekretarzyka z dużą ilością półek i dwoma szufladami. Obie nadstawki świetnie się prezentują nadając wnętrzu baśniową nutę, ale również pozwalają komfortowo przechowywać przybory szkolne, zeszyty i mnóstwo drobiazgów.

Biurko z nadstawką w formie toaletki z kolekcji LUNA

Do zadań specjalnych

Na rynku dostępne są biurka specjalistyczne, tworzone z myślą o konkretnej funkcji. Takie jest chociażby biurko YETI z wersją dla dzieci leworęcznych – umiejscowienie szuflady po odpowiedniej stronie wpływa na komfort użytkowania. Inną opcją są biurka dedykowane pod komputery stacjonarne z wysuwaną półką na klawiaturę, np. biurko z kolekcji BUMERANG lub IKS. Takie rozwiązanie gwarantuje oszczędność miejsca – wolnostojąca klawiatura nie przytłacza blatu ułatwiając zachowanie porządku i pozostawia całą przestrzeń do dyspozycji dziecka.

Biurka dla prawo i leworęcznych z kolekcji YETI

Z miejscem na drukarkę

Drukarka i skaner to coraz częściej obowiązkowe wyposażenie pokoju uczącego się dziecka. Blat biurka stanowi niezbyt dobre miejsce na przechowywanie takiego sprzętu – będzie zajmował dużo przestrzeni, może się kurzyć, a nawet przypadkowo uszkodzić. Dlatego lepiej umieścić go w specjalnie do tego przeznaczonych meblach, np. na specjalnej wysuwanej półce w rozkładanym biurku TECTO lub w szafce z zamykaną klapą z kolekcji MEET ME. Takie meble zapewnią ochronę sprzętu elektronicznego oraz wpłyną na zachowanie porządku, m.in. dzięki otworom na odprowadzenie kabli. 

Szafka z zamykanym schowkiem na drukarkę

Funkcjonalne półki

Ciekawym i bardzo praktycznym uzupełnieniem strefy nauki są wiszące półki, które warto umieścić nad biurkiem. Taki mebel to idealne miejsce na wyeksponowanie ulubionej literatury, odłożenie podręczników, a nawet niewielkiego sprzętu sportowego np. deskorolki lub kasku na rower. Ciekawy efekt daje aranżacja kilku półek w jeden zestaw, można nawet pokusić się o miks kolorystyczny. Wygląd mebli powinien jednak nawiązywać do stylu biurka i innych mebli w pokoju, dlatego najlepiej jeżeli wszystkie półki pochodzą z jednej kolekcji.

Kolekcja mebli dziecięcych i młodzieżowych BUMERANG

Przede wszystkim dla dziecka

Biurko to, obok łóżka, najważniejszy mebel w pokoju dziecka. Współczesny rynek oferuje nam szeroki wachlarz najróżniejszych produktów. Wybierając odpowiedni mebel skupmy się przede wszystkim na jego funkcjonalności, ale nie zapominajmy o walorach estetycznych. Aby dziecko chętnie spędzało czas w swoim kąciku nauki, musi się tam dobrze czuć, dlatego całą przestrzeń trzeba zaplanować uwzględniając gust i potrzeby naszej pociechy.