Meble do salonu i jadalni – jakie kolory są na topie?

Zastanawiasz się nad nową aranżacją salonu albo wymianą mebli? Jeżeli nie wiesz na jakie barwy się zdecydować, przeczytaj nasze zestawienie i zobacz inspiracje!

Biel wciąż na topie

Od kilku lat nieprzerwalnie modna jest biel, chociaż skończyła się już całkowita dominacja tego trendu. Białe meble są dobrym rozwiązaniem z kilku powodów:

  • przede wszystkim są ponadczasowe. Raczej trudno sobie wyobrazić, że biel kiedykolwiek wyjdzie z mody. Jeżeli zapragniemy zmienić coś w wystroju salonu wystarczy przemalować ściany, bez konieczności wymiany mebli.
  • są też uniwersalne i bardzo łatwe w aranżacji. Świetnie wyglądają w każdym stylu – zarówno ultranowoczesnym, jak i tradycyjnym i wiejskim. Bardzo dobrze prezentują się na tle pastelowych barw, ale także intensywnych kolorów, a jeszcze lepiej w zestawieniu z cegłą, kamieniem i drewnem.
  • białych mebli jest na rynku tak dużo, że nie musimy wybierać całej meblowej kolekcji aby stworzyć spójną aranżację ścian. Bardzo łatwo możemy zestawiać bryły w podobnym stylu, nawet od różnych producentów.
  • białe bryły możesz też z łatwością zestawić z meblami w innych kolorach, np w stonowanych barwach drewna, szarości lub czerni, a także z bardziej energetycznymi kolorami
  • białe fronty i/lub korpusy optycznie powiększają wnętrze i sprawiają, że wdaje się ono większe niż w rzeczywistości. Biel wprowadza też do pomieszczeń harmonię, spokój i poczucie porządku.

Biel na meblach występuje solo lub w kontraście z innymi materiałami. Najczęściej spotykanym połączeniem jest zestawienie bieli z detalami w kolorze drewna, najlepiej w ciepłej tonacji. Taki układ został wylansowany przez styl skandynawski i nieustannie nie zmienia się jego popularność. Trzeba przyznać, że meble w tej tonacji są bardzo przytulne – drewnopodobny dekor ożywia surowość bieli i nadaje wnętrzu przyjazny i ciepły charakter.

Od niedawna można zaobserwować też łączenie bieli z szarością, czernią i grafitem. Takie kontrastujące zestawienia najlepiej wyglądają w nowoczesnych i industrialnych salonach.

W kolorze drewna

To wybarwienie w ostatnim czasie bardzo odważnie wkroczyło na salony. Modne stały się najróżniejsze drewnopodobne odcienie – tonacje ciepłe, zimne, a nawet surowe. Bardzo na topie jest wyraźny rysunek drewna, najlepiej z mocno widocznym usłojeniem. Bez względu na odcień, meble z drewnopodobnym dekorem mają jedną wielką zaletę – wprowadzają do wnętrza poczucie ciepła i przytulności, jakiego nie dadzą bryły w żadnym innym kolorze. Drewno jest też barwą uniwersalną, która zawsze znajdzie swoich wielbicieli.

Dekory w kolorze drewna są też łatwe w aranżacji – świetnie wyglądają w połączniu z pastelowymi ścianami oraz innymi modnymi materiałami wykończeniowymi – cegłą (w różnych odcieniach), metalem, szkłem i surowym betonem. Ostrożność warto zachować jedynie przy łączeniu ich z intensywnymi barwami i mocnymi fakturami. 

Meble w kolorze drewna najczęściej występują w dwóch stylach:

  • stonowana nowoczesność – proste linie, starannie zaplanowane formy, brak zbędnych detali – to wszystko sprawia, że na ogół są to meble na długie lata. Uniwersalne i bezpretensjonalne. Będą dobrze wyglądać w większości polskich mieszkań i domów.
  • industrialny design – to meble dla tych, którzy szukają brył o oryginalnym, wyrazistym charakterze. W tych kolekcjach dużo jest intrygujących detali – metalu, szkła, czerni i odcieni grafitu. Barwa dekorów jest najczęściej zimna i surowa, a im bardziej wyraźne jest usłojenie, tym lepiej. Duże znaczenie ma też gra świateł, która podkreśla styl brył oraz nadaję wnętrzu klimat. Takie meble są na ogół najbardziej wyrazistym elementem całego salonu i domagają się albo równie charakterystycznego wystroju ścian, albo wręcz na odwrót – stonowanego tła.