Komoda_Borga
Home » TRENDY » Komoda z szufladami vs. komoda z drzwiczkami?

Komoda z szufladami vs. komoda z drzwiczkami?

 

Komoda z szufladami – mebel, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie wygodnego przechowywania. Komody sprawdzą się wszędzie – w sypialni, salonie, garderobie i pokoju juniora. Ale komody to nie tylko szuflady, bo te meble występują też w wersji z drzwiami, półami i przegrodami. Czy można powiedzieć, że któryś model komody jest lepszy i bardziej funkcjonalny?

  • Komoda z szufladami to chętnie wybierany mebel, w którym można wygodnie przechowywać ubrania, dokumenty i najróżniejsze drobiazgi.
  • Niska komoda z szufladami idealnie sprawdzi się pod skosami, ale również w salonie, gdzie może pełnić rolę szafki pod telewizor.
  • Białe komody wciąż cieszą się dużą popularnością i skutecznie konkurują z komodami loft z szufladami.
  • W pokoju dziecka i nastolatka świetnie sprawdzą się komody z szufladami, drzwiami i przegrodami w jednej bryle.

Czy komoda to tylko szuflady?

Mówisz komoda – myślisz mebel z kilkoma, praktycznymi szufladami. Takie modele komód są najczęściej spotykane i faktycznie najwięcej jest ich w sklepach meblowych. Ale komoda to nie tylko szuflady. Równie dobrze komoda może mieć dwoje drzwi lub drzwi i szuflady jednocześnie. Może mieć też wnęki i półki lub nawet pionowe przegrody np. na dokumenty biurowe. A wszystko po to, aby w komodach można było wygodnie przechowywać – ubrania, bieliznę, szkolne akcesoria czy służbową dokumentację. To, która wersja komody jest najlepsza – komoda z szufladami, komoda z drzwiami czy może jeszcze inna, zależy od indywidualnych potrzeb domowników oraz pomieszczeń w jakich meble mają się znajdować.

Jak zagospodarować komodę?

Sposób zagospodarowania komody w dużej mierze zależy od pomieszczenia, do którego mebel jest przeznaczony. Do sypialni lub garderoby najczęściej wybiera się komodę z szufladami. Wynika to głównie z faktu, że w tych pomieszczeniach znajduje się już szafa z drążkami na wieszaki oraz półki, na których można poukładać ubrania takie jak spodnie, bluzy czy swetry. Brakuje natomiast miejsca do przechowywania drobnej garderoby – bielizny, skarpetek, apaszek. A najwygodniejsze do tego są szuflady.

W salonie świetnie sprawdzą się różne warianty komód – zarówno niska komoda z szufladami, która może pełnić rolę szafki pod telewizor, jak i wysoka komoda z szufladami, drzwiami, a nawet przeszklonymi elementami w jednej bryle. Na uwagę zasługują zwłaszcza komody z różnymi funkcjami. Za ich drzwiami znajdziesz dużo miejsca do przechowywania, np. obrusów, ręczników czy pościeli, w szufladach możesz schować dokumenty, a za przeszklonymi drzwiami urządzić mini barek. Duże komody z przeszkleniami są też wykorzystywane do ustawienia w nich domowej biblioteczki. Warto również wykorzystać blat komody, chociażby to wyeksponowania dekoracji, np. zdjęć, kwiatów czy świec.

Pokój dziecięcy i młodzieżowy zawsze rządzi się innymi prawami – dotyczy to także sposobu zagospodarowania komód. W pokojach najmłodszych członków rodziny najlepiej sprawdzą się duże komody z szufladami oraz komody z szufladami, drzwiami i wnękami jednocześnie. Te pierwsze nadają się stricte do przechowywania drobnej odzieży. Te drugie warto wykorzystać jako mebel służący szkolnej aktywności. Praktyczny układ funkcji pozwala wydzielić w nich dużo miejsca do przechowywania najróżniejszych rzeczy – książek, przyborów szkolnych, atlasów i wszelkich pomocy naukowych. Przydadzą się również do schowania w nich większych ubrań, zwłaszcza gdy skończy się miejsce w szafie.

Komoda_Futura

Komoda z szufladami – jak dobrać kolor?

Najlepiej, jeśli komoda z szufladami oraz inne meble w salonie czy w sypialni pochodzą z jednej meblowej kolekcji. Wtedy mamy gwarancję jednolitego i pasującego do siebie koloru. Jeśli jednak dokupujesz komodę do mebli, które już masz, postaraj się jak najbardziej dopasować kolorystycznie meble do siebie. Z reguły najłatwiej jest z bielą – mebli w tym kolorze jest najwięcej, więc łatwo można dobrać białą komodę do innych brył w tym kolorze. Nieco trudniej z odcieniami o barwie drewna, bo jest ich bardzo dużo i czasami są do siebie bardzo zbliżone. Jeśli masz wątpliwości co do kolorystyki komody z szufladami, zawsze możesz porównać numery okleiny w sklepach lub bezpośrednio w fabryce – na ogół producenci udostępniają je bez problemu.

Innym ciekawym pomysłem jest nowoczesna aranżacja oparta na zasadach kontrastu. Wówczas do czarnych lub szarych mebli dokupujesz białą komodę lub na odwrót. W takim konfiguracji warto jednak zachować umiar i zadbać o zbliżony styl mebli.

Jakie komody z szufladami są modne?

Od kilku lat niezmiennie króluje loft. Zarówno w odważniejszej, industrialnej wersji, jak i tej w duchu przytulnej nowoczesności. Dlatego jeśli zdecydujesz się na komodę loft z szufladami możesz mieć pewność, że stworzysz z nią eleganckie i stylowe wnętrze. Obecnie niemal wszystkie nowoczesne komody wspierają się na nóżkach – lekkich i smukłych, geometrycznych lub całkiem masywnych. To trend, który jeszcze długo nie wyjdzie z mody. Jednak przy wyborze idealnej komody najlepiej kierować się nie tylko modą, ale też własnymi upodobaniami. Jeśli uwielbiasz styl wiejski lub prowansalski wybierz białą komodę z szufladami i ciesz się jej ponadczasowym stylem.

Komoda_Quant
Komoda_salon_Lenart

Pin It on Pinterest

Share This