Komoda_na_nóżkach_do_salonu
Home » TRENDY » Komoda na nóżkach – na co zwrócić uwagę?

Komoda na nóżkach – na co zwrócić uwagę?

 

Meble na nóżkach śmiało wkroczyły do współczesnych domów i mieszkań i ani myślą je opuszczać. Czy komody na nóżkach to faktycznie ciekawe i funkcjonale meble oraz na co zwrócić uwagę wybierając konkretny model? Sprawdźcie nasze podpowiedzi!

  • Komody na nóżkach świetnie wyglądają w nowoczesnych wnętrzach i pasują niemal do wszystkich współczesnych stylów aranżacyjnych.
  • Jeśli lubisz wnętrza w klimacie loft zdecyduj się na meble na nóżkach o geometrycznych kształtach. Jeśli wolisz skandynawską przytulność komody na nóżkach wysokich będą strzałem w dziesiątkę!
  • Utarło się, że meble na nóżkach to najlepszy wybór do niewielkich salonów, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby komodę z szufladami na nóżkach umieścić też w przestronnych wnętrzach.
  • Moda na komody na nóżkach trwa (z przerwami) już od XVII wieku, gdy pierwsze meble tego typu powstały na dworze króla Ludwika XVI.

Komody na nóżkach – krótka historia

Pierwsze komody na nóżkach pojawiły się we Francji w czasach ludwikowskich i charakteryzowały się bogatymi zdobieniami. Później, w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku, trend na nóżki odświeżyli projektanci wnętrz z PRL. Co ciekawe meble na nóżkach z tamtej epoki są dzisiaj w cenie. Pasjonaci starych mebli dostrzegli ich urok oraz solidne wykonanie i chętnie poddają je renowacji, po czym ustawiają w designerskich wnętrzach. Ale ogromną popularnością cieszą się też nowe komody na nóżkach, na które moda trwa już od kilku lat i nic nie wskazuje na to, aby szybko miała się skończyć. Nie ma się co dziwić – meble na nóżkach są eleganckie, stylowe i po prostu dobrze się prezentują. Smukłe nóżki sprawiają, że meble, nawet te masywne, wydają się lżejsze i jakby zawieszone w powietrzu. Z tego względu komody na nóżkach są polecane zwłaszcza do małych wnętrz, ponieważ dzięki nim, salon czy sypialnia nie sprawiają wrażenia przytłoczonych. Nie oznacza to jednak, że powinniście zrezygnować z mebli na nóżkach, jeśli mieszkacie w dużym domu. Wręcz przeciwnie. Meble o lekkiej budowie sprawią, że w salonie będzie jeszcze bardziej przytulnie, jasno i przestronnie.

Komoda na nóżkach – do wnętrz w jakim stylu?

Komody na nóżkach pasują to niemal wszystkich współczesnych stylów we wnętrzach. Bardzo popularne są meble wsparte na solidnych nogach o geometrycznych kształtach – te komody świetnie odnajdą się w pokojach urządzonych w stylu nowoczesnym, np. loftowym i industrialnym. Komody na nóżkach, zwłaszcza tych smukłych i wysokich, dobrze wyglądają w prostych i klasycznych aranżacjach w stylu skandynawskim i Hampton. Drewniane i białe meble na nóżkach pasują do przytulnych rustykalnych i wiejskich klimatów. Komody na nóżkach to też ulubiony mebel wielbicieli wnętrz vintage (np. kultowe PRL-owskie szafki na ukośnych nóżkach) i boho, a także tych, którzy najlepiej się czują w aranżacjach w duchu glamour czy art. deco. Jednym słowem – nie ma takiego wnętrza, do którego nie będą pasowały komody na nóżkach.

Komoda_do_salonu

Komoda na metalowych nogach do nowoczesnego salonu

Metalowe elementy w meblach do salonu to cecha charakterystyczna wnętrz zaaranżowanych w stylu industrialnym i loftowym. Tutaj metal gra pierwsze skrzypce i jest jednym z wyraźniejszych detali. Dotyczy to także metalowych nóżek, które muszą być wyraziste i rzucające się w oczy. Dlatego w sklepach meblowych tak często można spotkać komody na nóżkach metalowych, intensywnie czarnych, o geometrycznych kształtach.

Ale nowoczesny salon to nie tylko loft. Meble do salonu na nóżkach metalowych to też wyróżnik mebli w stylu skandynawskim i glamour. Te dwa trendy cechują się jednak większą subtelnością i wolą delikatne i smukłe nóżki, dzięki którym meble wyglądają jakby unosiły się w powietrzu.

Na co zwrócić uwagę wybierając komodę na nóżkach?

Przede wszystkim na wysokość nóżek. Niektórzy uwielbiają meble na nóżkach niskich, które co prawda, świetnie wyglądają, ale czasami bywają niewygodne w codziennym użytkowaniu. To nie jest rodzaj mebli polecany dla rodzin z małymi dziećmi. Drobne zabawki, klocki czy kredki lubią wpadać w ciasne miejsca, takie jak przestrzeń pod meblami. Dlatego zanim kupisz mebel na niskich nóżkach sprawdź, czy łatwo można spod niego wyciągnąć różne rzeczy i czy swobodnie da się wsunąć pod spód odkurzacz.

Druga kwestia to jakość wykonania. Nóżki komody, zwłaszcza tej o większych rozmiarach, muszą utrzymać całkiem spory ciężar. Przed zakupem mebli warto sprawdzić wytrzymałość nóżek oraz zapytać o dopuszczalne obciążenie mebla. To pozwoli uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

Wybierając każdy mebel, także komodę na nóżkach trzeba zwrócić uwagę na jej funkcjonalność oraz to w jakim pomieszczeniu ma się znajdować. Komoda z szufladami na nóżkach sprawdzi się, jeśli chcesz w niej przechowywać bieliznę i drobne elementy garderoby. Jeśli natomiast szukasz mebli do salonu, w których można umieścić zastawę stołową, obrusy czy wysokie szkło pomyśl o komodzie na nóżkach z drzwiami, najlepiej częściowo przeszklonymi. Taki zabieg pozwoli Ci jednocześnie wygodnie przechowywać i eksponować ulubione przedmioty.

Komoda
Komoda_na_nóżkach

Pin It on Pinterest

Share This