Szafa

wszystko na swoim miejscu

Szafa

KOLEKCJA ARTI

Szafa dopasowana do Twoich potrzeb, przestrzeni i stylu wnętrz. Szeroka gama wybarwień, rozmiarów i wzorów umożliwi wybór szafy idealnej.

DOBRY DESIGN

to podstawa

Ale funkcjonalność też jest bardzo ważna. Perfekcyjnie rozplanowane wnętrza szaf ARTI pozwalają wykorzystać każdą wolną przestrzeń do wygodnego przechowywania.

pointer

AR-21

szafa przesuwna
dwudrzwiowa

gdy potrzebujesz

NAPRAWDĘ
DUŻO MIEJSCA

Zdecyduj się na dużą szafę trzydrzwiową. Zapewni ogromną ilość miejsca na odzież, oraz pozwoli sprawiedliwie podzielić się miejscem z partnerem lub partnerką.

MS-01

szafa trzydrzwiowa
z drążkiem i dwiema szufladami
150 x 200 x 55 cm

JEŚLI MASZ

MAŁO MIEJSCA

Pomyśl o kompaktowej szafie z drzwiami przesuwnymi, które świetnie oszczędzają przestrzeń. Wnętrze małych szaf jest zawsze świetnie zorganizowane, tak aby zmieściło się tam jak najwięcej.

MODNY LOOK

I FUNKCJONALNE ROZWIĄZANIA

Duże lustra na frontach szafy to świetne rozwiązanie, bo nie musisz już szukać dodatkowego miejsca na lustro. Ponadto każde szkło optycznie powiększa przestrzeń i wprowadza do niej więcej światła.

wszystkie dostępne

PRODUKTY W KOLEKCJI

Szafa w domu

Pojemna szafa to jeden z najważniejszych mebli w każdym domu. Co więcej, to mebel, który znajduje się w praktycznie każdym pomieszczeniu, przez co jest też najpopularniejszym elementem wyposażenia w naszych wnętrzach. Szafy znajdują się w przedpokojach, w sypialniach, w pokojach dzieci i młodzieży. Niektórzy umieszczają też szafy w salonach, a nawet w łazienkach. A wszystko dlatego, że lubimy gdy nasze rzeczy są uporządkowane i poukładane na swoich miejscach. Zamknięte drzwi szafy chronią też naszą odzież i tekstylia przed kurzem i zapachami, np. z kuchni.

Jak wybrać szafę?

Wybór odpowiedniej szafy zależy od wielu czynników. Najważniejsze z nich to typ pomieszczenia w jakim znajduje się szafa, jego wielkość oraz potrzeby domowników, czyli to, ile odzieży chcesz zmieścić w swojej szafie. Inną szafę wybierzemy do sypialni czy garderoby, inną do salonu, a jeszcze inną do pokoju dziecka. Z reguły w sypialniach ustawiamy możliwie największe szafy. Jeżeli nie posiadamy oddzielnej garderoby, to właśnie szafa w sypialni pełni funkcję głównego miejsca do przechowywania. Tutaj najlepiej sprawdzi się szafa przesuwna z lustrem na jednym froncie lub na wszystkich frontach.

Z kolei do salonów najczęściej wybieramy klasyczne szafy z drzwiami na zawiasach, bo są proste i eleganckie. W pokojach dzieci i młodzieży mamy całkowitą dowolność – tutaj wszystkie szafowe chwyty są dozwolone. Ważne, aby szafy na ubrania były pojemne i aby zmieściło się w niej jak najwięcej.

A jaką wybrać szafę do przedpokoju? Tutaj znów najwięcej zależy od wielkości Twojego korytarza. Niektórzy wybierają do przedpokoju duże szafy wnękowe, w których chowają kurki, płaszcze i buty całej rodziny. Posiadacze mniejszych przedpokoi decydują się na kompaktowe małe szafy z lustrem, które pomieszczą najczęściej używaną odzież wierzchnią.

Jaki typ szafy wybrać?

Szafa przesuwna czy szafa z drzwiami? Trzydrzwiowa, dwudrzwiowa, a może narożna? Jakie są najpopularniejsze i najbardziej praktyczne? Obecnie większość szaf posiada wygodne w użytkowaniu drzwi przesuwne. Szafy z drzwiami przesuwnymi to bardzo dobre rozwiązanie, które pozwala oszczędzić przestrzeń, ponieważ nie potrzebujesz miejsca na otwieranie drzwi skrzydłowych. Drzwi szaf przesuwnych przesuwają się tylko w obrębie obudowy. Taki typ szafy świetnie sprawdzi się w sypialniach, garderobach oraz pokojach najmłodszych członków rodziny. To też bardzo praktyczne rozwiązanie w aranżacji małych mieszkań dla singli, seniorów lub studentów.

A co z szafą do salonu? W takiej szafie najczęściej przechowujemy obrusy, pościel, elementy zastawy stołowej, czasem dokumenty i pudełka z drobiazgami. Z tego względu producenci mebli najczęściej proponują niewielkie szafy – dwu lub jednodrzwiowe. Szafy do salonu powinny być wykonane w jednorodnym stylu, takim samym jak pozostałe meble w pokoju dziennym. Najlepiej, jeśli pochodzą z jednej kolekcji lub są zrealizowane w identycznym kolorze.

A czy nie lepszym rozwiązaniem będzie zamówienie szafy na wymiar? Jasne, taka szafa jest idealnie dopasowana do indywidualnych potrzeb, bo jest skrojona dla konkretnej osoby lub rodziny. Niestety koszt wykonania takiego mebla jest o wiele droższy, niż zakup gotowego mebla. Co więcej, w obecnych czasach, wybór gotowych szaf jest tak duży, że bardzo łatwo znaleźć mebel doskonale dopasowany do wymiarów pokoju i potrzeb mieszkańców.

Jaką szafę wybrać do pokoju dziecka?

Pokój dziecka i nastolatka to wnętrze, w którym masz pełną dowolność wyboru szafy. A wybór szaf jest ogromny – możesz zdecydować się na szafę narożną, szafę garderobę, do której możesz wejść, szafę dwudrzwiową, szafę trzydrzwiową lub szafy modułowe, które możesz dowolnie zestawiać tworząc własne meblowe kompozycje.

Szafa narożna to świetny pomysł na wykorzystanie przestrzeni w rogu pokoju. W jej wnętrzu znajdziesz wszystko, czego potrzebuje dziecko do wygodnego przechowywania. Są więc dwa drążki na odzież, na których zawiesisz odzież o różnej długości (więc zarówno koszulki, jak i dłuższe kurtki, spodnie czy sukienki), są półki na codzienne ubrania. Nad drążkami często są pojemne półki-pawlacze z miejscem na sezonową odzież czy buty i pudełka z drobiazgami. Ponadto do przechowywania możesz wykorzystać też dno szafy – z powodzeniem zmieści się tutaj drobny sprzęt sportowy, buty w pudełkach, plecaki czy walizki.

Klasyczne szafy dwudrzwiowe to wciąż popularne i praktyczne rozwiązanie do pokoju dziecka. Wewnątrz na ogół znajdziesz równy podział – po jednej stronie drążek, po drugiej wewnętrzne półki. Zdarzają się też szafy dwudrzwiowe z długim drążkiem oraz półkami znajdującymi się nad i pod drążkiem. Wybór odpowiedniego wariantu zależy oczywiście od potrzeb młodego człowieka. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie szaf modułowych, czyli mebli, które możesz dowolnie łączyć tworząc idealnie do siebie dopasowane zestawy. Świetnie sprawdza się np. połączenie szafy dwudrzwiowej z drążkiem z szafą jednodrzwiową z półkami i dodatkowymi szufladami. W takiej aranżacji najlepiej jest, jak meble pochodzą z jednej kolekcji – to pozwala stworzyć spójną i modną zabudowę dziecięcego czy młodzieżowego pokoju.

Jednak obecnie w pokojach dzieci i młodzieży triumfy święcą duże szafy trzydrzwiowe z kolekcji Junior. Takie szafy mają układ funkcjonalny świetnie przemyślany pod dziecko, są pojemne i praktyczne. Posiadają zarówno drążek na swobodnie wiszące ubrania, jak i wewnętrze półki na koszulki, spodnie i bluzy. W szafie znajdują się też szuflady (najczęściej dwie lub trzy) oraz zewnętrze półki-wnęki na książki czy szkolne drobiazgi. Taka szafa trzydrzwiowa dla dziecka jest świetna, bo pozwala jednym meblem zastąpić kilka innych, co jest nie do przecenienia w małych pomieszczeniach. Co więcej, możesz do niej dostawić kolejne meble np. regał, szafkę lub szafę jednodrzwiową i stworzyć własną meblową rewolucję.

A czy w pokoju juniora można ustawić szafę przesuwną, np. z kolekcji sypialnianych czy przedpokojowych? Oczywiście, że tak! Co prawda kolekcje dla młodszych są projektowane z myślą o potrzebach dzieci w konkretnym wieku, dlatego np. są niższe niż szafy dla dorosłych. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby dużą szafę trzydrzwiową umieścić w pokoju dorastającej dziewczynki, jeżeli ona ma takie potrzeby, a w pokoju jest na to miejsce. Takie rozwiązanie jest dobre zwłaszcza dla nastolatków, którzy potrzebują coraz więcej miejsca na swoje rzeczy i bardzo chcą już mieć „dorosłe” elementy wyposażenia.

Co powinna zawierać szafa?

Układ wnętrza szafy zależy przede wszystkim od rodzaju garderoby jaką chcesz w niej zmieścić oraz od tego, jaki sposób przechowywania lubisz najbardziej. Jeżeli chcesz, aby Twoje ubrania swobodnie wisiały na wieszakach wybierz szafę wyposażoną w jak największą ilość drążków. Jeżeli wolisz, gdy Twoja odzież jest poukładana jak od linijki, zdecyduj się na szafę z półkami. A jeżeli lubisz jedno i drugie pomyśl o szafie z drążkami oraz półkami.

Szafy bardzo często są też wyposażone w dodatkowe szuflady – zewnętrze, z frontem zlicowanym z drzwiami szafy oraz wewnętrze, dostępne dopiero po otwarciu czy przesunięciu drzwi. Które lepsze? Oba rozwiązania moją swoje zalety, a to Ty musisz zdecydować, które będzie dla Ciebie bardziej odpowiednie.

Czy szafa z szufladami to dobre rozwiązanie? Naszym zdaniem doskonałe, bo szuflada to chyba jeden z najwygodniejszych sposobów przechowywania. Dwie lub trzy szuflady w szafie pozwalają wygodnie przechowywać bieliznę, krawaty, skarpetki i inne drobne elementy garderoby. Szafa z szufladą w komplecie idealnie sprawdzi się zwłaszcza w małych pomieszczeniach, np. niewielkich sypialniach, w których nie ma już miejsca na dodatkową komodę. Takie rozwiązanie to też świetna opcja do pokoi dzieci lub nastolatków. Najmłodsi członkowie rodziny zajmują przecież często najmniejsze pomieszczenia w domu, w których musi zmieścić się naprawdę wiele rzeczy.

Szafa z oświetleniem

Dzisiaj obowiązkowym elementem szafy jest oświetlenie. Wiele szaf posiada oświetlenie dostępne już w cenie szafy, w innych możesz je dostać za dodatkową opłatą. Jeśli zastanawiasz się, czy warto zainwestować w oświetlenie do szafy odpowiedź brzmi – oczywiście, że tak. Na pewno znasz tę sytuację, gdy bladym świtem szukasz w szafie ulubionej czarnej bluzki, ale niestety wszystkie czarne bluzki w słabym świetle wyglądają tak samo. A wystarczy niewielkie nawet oświetlenie, aby raz na zawsze pozbyć się tego problemu. Najnowsze szafy wyposażone są w energooszczędne oświetlenie ledowe montowane nad drążkami i/lub wewnątrz półek. Lampy led można też umieścić na szafie – to wciąż dobre rozwiązanie, ułatwiające codzienne korzystanie z szafy. Jeżeli Twoja szafa nie ma jeszcze oświetlenia, koniecznie to zmień, a zaoszczędzisz sobie sporo nerwów.Dzisiaj obowiązkowym elementem szafy jest oświetlenie. Wiele szaf posiada oświetlenie dostępne już w cenie szafy, w innych możesz je dostać za dodatkową opłatą. Jeśli zastanawiasz się, czy warto zainwestować w oświetlenie do szafy odpowiedź brzmi – oczywiście, że tak. Na pewno znasz tę sytuację, gdy bladym świtem szukasz w szafie ulubionej czarnej bluzki, ale niestety wszystkie czarne bluzki w słabym świetle wyglądają tak samo. A wystarczy niewielkie nawet oświetlenie, aby raz na zawsze pozbyć się tego problemu. Najnowsze szafy wyposażone są w energooszczędne oświetlenie ledowe montowane nad drążkami i/lub wewnątrz półek. Lampy led można też umieścić na szafie – to wciąż dobre rozwiązanie, ułatwiające codzienne korzystanie z szafy. Jeżeli Twoja szafa nie ma jeszcze oświetlenia, koniecznie to zmień, a zaoszczędzisz sobie sporo nerwów.

Osobną kwestią jest zewnętrzne oświetlenie szafy, które ma podkreślać oryginalny design, np. przestronny styl frontów. Ten typ światła – pełni też inną funkcję. Pomaga zbudować przytulny nastrój i może zastąpić inne źródła światła, np. lampki nocne.

Szafa z lustrem

Obecnie niezbędnym elementem szafy jest duże lustro, w którym możesz zobaczyć całą swoją sylwetkę. Są dwa najpopularniejsze sposoby umieszczania lustra na szafach – może się ono znajdować na jednym z frontów szafy lub pokrywać w całości wszystkie drzwi. Szafa z lustrem w komplecie jest bardzo praktyczna, ponieważ pozwala sprytnie zarządzać przestrzenią, a Ty nie musisz już szukać miejsca, w którym ustawisz lub zawiesisz lustro. Ponadto wszystkie elementy przeszklone optycznie powiększają przestrzeń i wpuszczają do wnętrza więcej światła. Podsumowując – im więcej szaf z lustrami tym lepiej, zwłaszcza w małych pomieszczeniach.

Jak rozplanować szafę?

Najbardziej problematyczne jest chyba zaplanowanie szafy dla dwojga, zwłaszcza gdy każdy ma inną ilość garderoby do schowania. Szafa dla dwóch osób na pewno powinna być pojemna. Jeżeli tylko pozwala na to wielkość pomieszczenia, najlepiej zdecyduj się na dużą szafę trzydrzwiową. W takim meblu możesz bez problemu wydzielić dwie odrębne strefy przechowywania dla obojga partnerów. Najwygodniej jest, gdy każdy posiada jeden drążek tylko dla siebie. Nie zapomnij wydzielić miejsca na półki, na których ułożysz koszulki, spodnie czy swetry. Jeżeli nie masz miejsca na taki układ, najwygodniej jest podzielić szafę na pół. Wtedy po jednej stronie umieścisz drążek, a po drugiej półki. Jest jeszcze trzecia opcja, dla tych, którzy lubią wieszaki – drążki praktycznie w całej szafie, z niewielką tylko ilością miejsca na półki. Zdarzają się też tacy, który w zupełności nie lubią drążków. Wówczas poszukaj szafy, w której jest jak najwięcej półek albo możliwość wymiany drążków na dodatkowe półki.

Planując wysokość drążka umieść go tak, aby ubrania swobodnie się zmieściły – zarówno krótkie koszule, jak i długie płaszcze czy sukienki. Pamiętaj, że nad drążkami masz dużo miejsca, które warto wykorzystać. Ze względu na to, że te półki znajdują się wysoko najlepiej umieścić tu rzeczy, z których nie korzystasz codziennie, np. sezonową odzież czy buty. Dno lub podłoga szafy to też dobre miejsce do przechowywania. Możesz ułożyć tu pudełka z obuwiem, walizki czy niewielki sprzęt sportowy. W dużej, pojemnej i dobrze rozplanowanej szafie możesz też przechowywać inne, okołogarderobowe rzeczy, np. żelazko czy deskę do prasowania.

Na co zwrócić uwagę?

Wybierając szafę, warto zwrócić uwagę nie tylko na jej funkcjonalność, ale też na design i ogólną estetykę. Jeżeli kompletujesz meble z różnych kolekcji i dodatkowo od różnych producentów, staraj się dobrać meble spójne kolorystycznie i stylowo. Chyba, że zależy Ci na totalnym stylistycznym pathworku – wtedy ogranicza Cię już tylko własna wyobraźnia. Na ogół producenci nie podają szczegółowych informacji o kolorach mebli. Jeśli jednak zależy Ci na jednolitym stylu możesz zwrócić się do producenta o podanie szczegółowych danych o wybarwieniu.

A jakie kolory szaf są obecnie najmodniejsze? Już od kilku lat na topie znów są kolory drewna. I to w najróżniejszych odcieniach od bardzo ciemnych, niemal czarnych wybarwień, przez naturalne i ciepłe, po chłodne i jasne. Niekwestionowanym królem polskich wnętrz jest obecnie dąb artisan, co łatwo zauważyć po wizycie na stronach meblowych designerów. Bardzo popularne są też czarne i szare szafy oraz białe szafy z lustrem. Należy zaznaczyć, że wszystkie te wybarwienia są obecnie matowe. Szafy w połysku, po latach dominacji, odeszły w końcu do lamusa.

artykuły

PORADY, INSPIRACJE

Podpowiadamy, jak urządzić wnętrza, aby były przytulne i nowoczesne, a w całym domu po prostu żyło się dobrze!
Metr po metrze daje przestrzeń!

 

Zobacz najnowsze propozycje naszych projektantów ze studia lenART DESIGN

studio projektowe

lenART DESIGN

Nasze studio projektowe tworzą architekci wnętrz połączeni pasją do nowoczesnych i funkcjonalnych mebli, które ułatwiają Wasze życie.

zobacz

KOLEKCJĘ NA EKSPOZYCJI

Znajdź interesujące Cię meble na jednej z ponad tysiąca naszych ekspozycji w całej Polsce.

zobacz

na żywo

5

sprawdź

kup

online

5

sprawdź

zobacz

na żywo
5sprawdź

kup

online
5sprawdź

sprawdź i

KUP ONLINE

zobacz meble

W SALONIE PARTNERA

STREFA LENART

to kompletne, piękne i funkcjonalne aranżacje wnętrz, w których pokazujemy nasze meble w realistycznych ustawieniach.

      Pin It on Pinterest